Pompę ciepła oraz rekuperację z odzyskiem energii łączy całkiem dużo: oba rozwiązania generują duże oszczędności i są przyjazne środowisku. Oba stanowią również doskonałe uzupełnienie wykorzystywanych aktualnie w budownictwie technologii. Czy można je stosować łącznie i czy daje to określone zyski? Sprawdź sam w dalszej części tego artykułu.
Ekonomiczny i ekologiczny dom przyszłości
We współczesnym budownictwie można wyróżnić dwa szczególne trendy. Jeden z nich to ochrona środowiska i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Z tego powodu odchodzi się od ogrzewania budynków paliwem stałym, czyli głównie węglem i drzewem. Drugim wyraźnym trendem jest ekonomiczność domu: zmniejszenie zapotrzebowania cieplnego czy inteligentne systemy generujące większe oszczędności. Są to nowe trendy, które w ostatnim czasie decydują o wyposażeniu wielu mieszkań. Kształtowane są one zarówno przez świadomość społeczną, jak i odgórnie, przez dofinansowywanie takich rozwiązań. Jak w te trendy wpisują się pompy ciepła oraz rekuperatory?
Pompy ciepła – zalety i korzyści
Pompa ciepła powietrze-woda coraz częściej ogrzewa domy i mieszkania. Dzięki sprężaniu czynnika roboczego urządzenie to może uzyskiwać ciepło z powietrza na zewnątrz, a następnie przekazywać je do centralnego ogrzewania. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku klimatyzatora. Dzięki zamianie górnego i dolnego źródła ciepła powietrzna pompa ciepła może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać budynek. Istotnymi zaletami tego rozwiązania są:
- Ekologiczność. Nie emituje zanieczyszczeń. Do działania natomiast wykorzystuje prąd, który może być generowany przez odnawialne źródła energii.
- Oszczędność. Jest to najbardziej wydajny sposób pozyskiwania ciepła.
- Łatwość montażu. Pompę ciepła można zainstalować praktycznie w każdym domu.
- Szybki zwrot inwestycji. Zazwyczaj zakłada się, że zwrot poniesionych kosztów nastąpi po 5-7 lat.
- Jest to technologia bezobsługowa. Uruchamia się automatycznie w zależności od zapotrzebowania na ciepło.
Zalety wykorzystywania rekuperacji z odzyskiem ciepła
Rekuperacja z odzyskiem ciepła ma na celu wymianę nieświeżego, zużytego powietrza z mieszkania na świeże. Proces ten odbywał się kiedyś grawitacyjnie dzięki nieszczelnościom okien i drzwi. Nowoczesne budownictwo eliminuje jednak tego typu mostki cieplne, przez co wentylacja budynków musi być napędzana mechanicznie.
Wraz z powietrzem z budynku ucieka także ciepło. Są to dominujące straty energetyczne w nowoczesnych domach. Dlatego opracowano system, który ma je zmniejszyć. Rekuperatory mechaniczne skonstruowane są w taki sposób, by wylatujące z domu, ciepłe powietrze ogrzewało strumień świeżego powietrza z podwórka. Odbywa się to przez specjalne wężownice, które uniemożliwiają mieszanie się obu strumieni powietrza. Dzięki temu udało się uzyskać wiele korzyści:
- Zmniejszenie strat ciepła w czasie wentylacji. Im więcej ciepła zostanie odzyskane, tym mniejsze będą wydatki na ogrzewanie domu.
- Zapewnienie świeżego powietrza domownikom. Dzięki usuwaniu zużytego powietrza, w którym jest zwiększona zawartość dwutlenku węgla, poprawia się samopoczucie mieszkańców. Jest to ważne szczególnie zimą, gdy nie ma często możliwości otwarcia okna i wywietrzenia pomieszczeń.
- Oczyszczanie powietrza. W rekuperatorze mieszczą się filtry oczyszczające powietrze pobierane z podwórka. Zatrzymują one wszelkie alergeny, szkodliwe substancje oraz kurz i inne zanieczyszczenia. Smog na dworze nie będzie już dłużej straszny.
- Cisza i brak przeciągów. Najczęściej alternatywą dla rekuperacji jest otwieranie okien. W ten sposób łatwo o przeciągi, które mogą zaszkodzić domownikom. Uchylając skrzydło okienne, wpuszczasz do mieszkania nie tylko zanieczyszczenia, ale także hałas.
Współdziałanie obu rozwiązań
Wydaje się, że oba opisywane rozwiązania służą innym celom i trudno byłoby je połączyć. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się działaniu rekuperacji w domu można zauważyć, że jest to również dobry sposób na rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach. Świeże powietrze jest transportowane od rekuperatora do poszczególnych pokoi i korytarzy. Powietrze to można dodatkowo ogrzewać z pomocą pompy ciepła. Ten rodzaj ogrzewania działa najlepiej przy niskich temperaturach sięgających do 35 stopni. Oznacza to, że oba systemy będą dobrze ze sobą współpracować.
Czy inwestycja w pompę ciepła i rekuperator się opłaca?
Jaka jest cena pompy ciepła? Posiadając dom o powierzchni 100 m², trzeba zainwestować około 9 tysięcy złotych za samo urządzenie. Dzięki dofinansowaniom można znacząco obniżyć koszt inwestycji, jednak nadal jest to spory wydatek. Jednak niższe rachunki za ogrzewanie pozwolą na odzyskanie poniesionych kosztów w ciągu kolejnych lat. Zakłada się, że całkowity zwrot nastąpi do 8 lat. Przy żywotności urządzenia sięgającego do 30 lat, pozostałe dwadzieścia generuje czysty zysk w porównaniu do standardowych źródeł ogrzewania.
W przypadku rekuperacji mechanicznej trzeba się liczyć z wydatkiem dwudziestu kilku tysięcy złotych. Oprócz samego urządzenia cena ta zawiera także przewierty i instalację całego systemu nawiewów i wywiewów. W tym przypadku także można liczyć na dofinansowania, co zmniejsza poniesione nakłady finansowe nawet o 9 tysięcy złotych. Także tutaj duże oszczędności na kosztach ogrzewania spowodują, że już po 7-12 lat inwestycja się zwróci. Sam rekuperator posiada żywotność do 15 lat, jednak koszt związany z kładzeniem całej instalacji ponosi się tylko raz, na samym początku.
Powyższe wyliczenia jasno pokazują, że oba rozwiązania traktować można jako inwestycję o określonym czasie zwrotu. Co więcej, w dłuższej perspektywie zarówno pompa ciepła, jak i system rekuperacji, mogą przynosić zyski w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Jest to z pewnością ważna zaleta tych rozwiązań, jednak niejedyna. Są one również ekologiczne i mają pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Zatem nie ma wątpliwości, że jest to opłacalna inwestycja dla każdego.