Pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych technologii grzewczych. Są efektywne, ekologiczne i praktyczne w użytkowaniu. Jednak wielu właścicieli pomp ciepła zastanawia się jak dbać o urządzenie w okresie zimowym i czy niska temperatura i opady śniegu mogą zaszkodzić elementom instalacji. W poniższym artykule podpowiadamy co zrobić aby nasza pompa działała wydajnie i bezawaryjnie także wtedy, gdy panuje ujemna temperatura.
Zabezpieczenie przed zimą na etapie projektu
Srogą zimową aurę warto uwzględnić już na etapie projektowania instalacji. Najlepiej wybrać miejsce dla jednostki zewnętrznej tak, by uniemożliwić zasypanie wentylatorów śniegiem. Zbyt mały przepływ powietrza spowodowany nagromadzonym śniegiem może doprowadzić do awarii urządzenia. Dobrze jest również zamontować jednostkę zewnętrzną na podwyższeniu co najmniej 50cm nad ziemią. Stworzenie dystansu między jednostką a podłożem zabezpieczy ją przed pokryciem śniegiem. Kluczowe jest zapewnienie urządzeniu optymalnego przepływu powietrza i zapobieganie dostawania się do środka śniegu i deszczu. Na terenach o podwyższonej wilgotności (np. bisko morza) warto umieścić jednostkę zewnętrzną w miejscu dobrze oświetlonym i o odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo, izolacja rur zabezpieczy je przed zgubnym działaniem mrozu. Można również zbudować nad jednostką nieinwazyjny daszek, który uchroni urządzenie przed opadami.
Czego unikać?
Ważne jest, by nie umieszczać jednostki bezpośrednio pod dachem, gdzie będzie narażona na osuwający się z dachu śnieg. Nie powinno się również montować urządzenia w narożnikach pomieszczeń, gdyż może to doprowadzić do tzw. „krótkiego spięcia”. Oznacza to, że schłodzone, wywiewane powietrze zostaje zassane ponownie, co prowadzi do spadku wydajności oraz problemów z odszranianiem.
Jednostka zasypana śniegiem. Jak reagować?
Jeśli jednak opady śniegu przerosły wszelkie oczekiwania i nasza jednostka zewnętrzna pompy ciepła została zasypana, należy niezwłocznie usunąć nagromadzony śnieg. Śnieg zalegający wokół agregatu może utrudnić odprowadzanie wody z jednostki, a w efekcie nawarstwienie lodu. A to z kolei może prowadzić do znacznego spadku wydajności oraz uszkodzenia urządzenia.
Przede wszystkim przegląd i regulacja
Nic jednak nie da nam pewności, że nasza pompa jest przygotowana na zimę, jak serwis przeprowadzony przez wykwalifikowanego eksperta. Tylko regularne przeprowadzanie przeglądów zgodnie z wytycznymi producenta gwarantuje właściwą pracę urządzenia i zminimalizowanie potencjalnych poważnych awarii do minimum. Standardowo przeglądy powinno wykonywać się 2 razy w roku. Okres pomiędzy poszczególnymi przeglądami powinien wynosić od 5 do maksymalnie 7 miesięcy. Zapewni to poprawną pracę urządzenia, a także stanowi warunek obowiązywania gwarancji.