Czy pompa ciepła do c.w.u. ma sens - CNC Pompy Ciepła

Czy pompa ciepła do c.w.u. ma sens

Czy pompa ciepła ogrzewająca wodę użytkową ma sens? Okazuje się, że w wielu sytuacjach jest to rozwiązanie z powodzeniem stosowane. Od czego zależy opłacalność takiego połączenia? Kiedy warto zdecydować się na pompę ciepa do c.w.u.? Sprawdź sam poniżej.

Dobre rozwiązania do c.w.u. latem

Zimową porą wytwarzanie ciepłej wody użytkowej następuje jako efekt uboczny ogrzewania domu. Jest to szczególnie widoczne przy kotłach na paliwo stałe. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej latem. Wtedy ogrzewanie jest całkowicie wyłączone, przez co nie generuje ciepłej wody dla domowników. Jak w takim przypadku zaopatrzyć się w c.w.u.?

  • Najczęściej stosowana jest dodatkowa grzałka elektryczna. W ciepłe dni to ona dogrzewa wodę w zbiorniku. Działa wspomagająco także jesienią i wiosną, gdy ogrzewanie nie zawsze jest uruchamiane na maksimum.
  • Zanim pojawił się trend na panele fotowoltaiczne, dużo osób instalowało solary – baterie, które nagrzewały wodę za pomocą energii słonecznej. Jest to nadal ciekawe rozwiązanie jednak nie działa ono całkowicie stabilnie. W zależności od pory dnia oraz pogody, może dostarczać więcej lub mniej ciepłej wody. Najgorzej jest o poranku, gdy słońce nie zdąży jeszcze rozgrzać urządzenia, a woda w zbiorniku powoli wytraci większą część energii cieplnej.
  • Trzecią możliwość jest instalacja pompy ciepła, działającej przez cały rok. Urządzenie to pobiera energię cieplną z dworu niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Choć nadal większość osób decyduje się na grzałki elektryczne, które są najbardziej zakorzenione w naszych umysłach jako rozwiązanie do c.w.u., to pompy ciepła zyskują coraz większą popularność.

Wybór odpowiedniego zbiornika na wodę

W przypadku instalacji solarów, rano może brakować ciepłej wody, jednak w słoneczne popołudnie produkcja energii cieplnej będzie najwyższa, a zbiornik c.w.u. musi całą tę energię odebrać. Dlatego też to rozwiązanie wymusza stosowanie znacznie większych zbiorników, niż są potrzebne do codziennej obsługi.

W przypadku pomp ciepła, do wyboru są modele zintegrowane z własnym zbiornikiem. Zakup takiego rozwiązania znacząco ułatwia montaż pompy oraz jej użytkowanie. W przypadku remontów jednak zbiornik może być już zainstalowany. Wtedy wystarczy zakup powietrznej pompy ciepła o odpowiedniej mocy.

Wydajność pompy ciepła

Latem wydajność pompy ciepła jest znacznie wyższa. Wynika to z wyższej temperatury dolnego źródła energii. Oznacza to, że ogrzewanie wody nie będzie wymagało znaczącego poboru energii elektrycznej. W przypadku temperatur utrzymujących się na poziomie około 7°C, czas wygrzewu 200 litrów wody z temperatury 10 do 55°C wyniesie sześć i pół godziny. Jednak już przy 35°C na dworze czas ten skróci się do nieco ponad trzech godzin.

Uzasadnione wątpliwości może jednak budzić wydajność pompy ciepła zimą. Z pewnością liczyć się trzeba ze znacznym wydłużeniem się czasu wygrzewu. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła do ciepłej wody wyposażone są jednak w dodatkową grzałkę, która powinna pozwolić na ogrzanie wody użytkowej także w czasie zimowych mrozów.

Czy pompa ciepła do c.w.u. to dobry pomysł?

W okresie letnim pompa ciepła ogrzewająca wodę użytkową wydaje się doskonałym pomysłem o wielu zaletach. Jednak rozwiązanie to o wiele gorzej poradzi sobie zimą, gdy temperatura spadnie wyraźnie poniżej zera. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie dodatkowej grzałki elektrycznej lub zasilanie c.w.u. z kotła na paliwo stałe. Kocioł, z którego korzystać można jedynie zimą, w okresie grzewczym, charakteryzuje się dużo szybszym grzaniem wody oraz osiąganiem wyższych temperatur. Zamiast maksymalnych 55°C woda może osiągnąć poziom 70°C.

Jednak kocioł nie pracuje latem, późną wiosną ani wczesną jesienią. W tych porach roku warto postawić na pompę ciepła, która nie tylko wykaże się dużo większą sprawnością (ze względu na wysokie temperatury na dworze), ale będzie stanowić lepsze rozwiązanie niż sama grzałka elektryczna lub solary.