Ile kosztuje pompa ciepła - CNC POMPY CIEPŁA

Ile kosztuje pompa ciepła

W celu ogrzewania domów coraz częściej wykorzystuje się pompy ciepła. Są to bardzo wydajne i ekologiczne źródła ciepła. Duża wydajność znacząco obniża koszty ogrzewania, natomiast zasilanie na prąd ułatwia rezygnację z węgla i innych kopalnych paliw w najbliższym czasie. Dlatego też rozwiązanie to zyskuje na popularności nie tylko oddolnie. Liczne programy krajowe zachęcają do tego typu inwestycji. Jaki jest jednak jej realny koszt?

Inwestycja w pompę ciepła – koszty

Koszt zakupu samej pompy ciepła to tylko jeden z elementów instalacji grzewczej. Warto wziąć to pod uwagę przeglądając oferty w internecie. Wiele osób skupia się na kupnie samej pompy i zaskoczeni są później dużo wyższymi kosztami całej inwestycji. Dlatego też warto od początku planować przejście na ogrzewanie z pomocą pompy ciepła jako ogólną i całościową inwestycję.

Co należy uwzględnić w kosztorysie takiej inwestycji? Z pewnością sama pompa ciepła będzie stanowiła największy wydatek. Jednak niewiele mniej może wynieść wykonanie potrzebnej instalacji. W niektórych przypadkach potrzebna będzie wymiana ogrzewania domowego na inny typ. W końcu warto brać także pod uwagę roczne koszty użytkowania.

Cena pomp ciepła

Koszt pompy ciepła zależny jest od wielkości urządzenia. W celu doboru optymalnej pompy do danego budynku należy brać pod uwagę jego zapotrzebowanie energetyczne, wielkość oraz rozkład pomieszczeń. Nie jest to zatem łatwe zadanie i w praktyce wiele osób powierza je specjaliście.

Uśredniona cena w przeliczeniu na 1 kW mocy waha się w dość szerokim zakresie od 2 500 zł do nawet okolic 10 000 zł. Cena zależna jest od wielkości urządzenia, typu pompy oraz producenta.

Instalacja do pompy ciepła

Pompa musi zostać podłączona do odpowiednich urządzeń. W przypadku pomp monoblok najczęściej wystarczy wykonać połączenie z centralnym ogrzewaniem. Natomiast pompy split wymagają dodatkowych rurek dla zapewnienia obiegu gazu roboczego. Oznacza to dodatkowe koszty, zależne od odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Wbrew pozorom cena wykonania takiej instalacji może być znacząca. Szczególnie w przypadku łączenia jednostek zewnętrznych i wewnętrznych – takie połączenie powinna robić osoba z uprawnieniami f-gazowymi.

Czy konieczna jest zmiana ogrzewania?

Temperatury uzyskiwane na wyjściu pompy ciepła nie są duże i z reguły nie przekraczają 35 stopni. Jest to zdecydowanie za mało, aby zapewnić prawidłowe działanie grzejników w domu. O wiele lepiej sprawdzi się wodne ogrzewanie podłogowe. W jego przypadku temperatura wody uzyskiwana z pompy ciepła jest optymalna do prawidłowego działania ogrzewania.

Niestety, w przypadku najczęściej używanych w domach pieców jest dokładnie odwrotnie. Wysoka temperatura kotła, sięgająca nawet 80 stopni, dobrze współpracuje z kaloryferami. Z kolei właściciele pieców muszą korzystać z dodatkowych urządzeń mieszających, aby móc zasilać ogrzewanie podłogowe z pomocą kotła węglowego.

Czy i Ciebie może czekać wymiana ogrzewania na bardziej komfortowe? A może warto połączyć pompę ciepła z systemem rekuperacji?

Roczne koszty ogrzewania pompą ciepła

Średnie opłaty za rok ogrzewania 150 m² domu pompą ciepła mogą wynosić około 1500 zł. Nie jest to dużo w porównaniu do pieca lub kotła, dlatego też poniesione koszty na zakup pompy szybko zaczną się zwracać w mniejszych opłatach za ogrzewanie.

Ile średnio trzeba zainwestować w pompę ciepła?

Inwestycja w ogrzewanie pompą ciepła obejmuje wiele aspektów i podzespołów. Toteż nie jest łatwo określić, jak duży kapitał trzeba w nią zainwestować. Aby jednak zyskać pewne rozeznanie, można przyjąć uproszczone kwoty w zależności od powierzchni domu. Należy je brać jako jedynie orientacyjne poziomy cenowe:

  • budynki o powierzchni 100 m² wymagają zainwestowania około 20-28 tysięcy złotych w pompę monoblokową lub 28-35 tysięcy złotych dla urządzeń typu split,
  • zamontowanie pompy z jedną jednostką do ogrzania domu 150 m² kosztować będzie od 28 do 37 tysięcy złotych, natomiast wyposażając go w pompę split, zarezerwować trzeba minimum 35-43 tysięcy złotych,
  • natomiast budynki o powierzchni 200 m² to wydatek rzędu 37-48 tysięcy złotych (monoblok) lub 43-55 tysięcy złotych (split).

Podane wyżej koszty dotyczą całej inwestycji. Natomiast cały czas można skorzystać z programów dofinansowania do tego typu zakupów. Oprócz bonu klimatycznego o wartości 5 tysięcy złotych skorzystasz także z programu Czyste Powietrze, gdzie możesz uzyskać dotację do 20 500 złotych. Kwota dofinansowania nie może jednak przekraczać połowy poniesionych kosztów.

Na koniec roku, przy składaniu PITu, odliczysz wszystkie poniesione wydatki od przychodu, co pozwoli Ci odzyskać część opłaconego podatku dochodowego.