Jak skorzystać z dotacji na pompy ciepła? - CNC Pompy Ciepła

Jak skorzystać z dotacji na pompy ciepła?

Jak skorzystać z dotacji na pompy ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne i wydajne ogrzewanie stosowane głównie w domach jednorodzinnych. Z powodu pozytywnego wpływu na środowisko, jest ono promowane przez Unię Europejską oraz rządy państw w tym regionie. W związku z tym możesz otrzymać dofinansowanie instalacji pompy ciepła w swoim domu. Sprawdź, jakie kwoty wchodzą w grę i jak ubiegać się o dodatkowe finansowanie.

Program „moje ciepło”

Zacząć można od programu przeznaczonego głównie na instalację pomp ciepła. Dotyczy on jedynie nowo powstających budynków, co stanowi istotne ograniczenie. W ramach tego dofinansowania można uzyskać nawet 7 tysięcy złotych, a łączny budżet przeznaczony na kolejne pięć lat wynosi aż 600 milionów złotych.

Wymagania i ograniczenia

Maksymalną kwotą, jaką można otrzymać w ramach programu „moje ciepło” jest 7 000 zł. Jednak suma ta nie może przekraczać 30% udowodnionych kosztów poniesionych na inwestycję. Wyjątkiem są posiadacze karty dużej rodziny, którzy mogą wnioskować o kwotę wynoszącą 45% kosztów kwalifikowanych (nadal najwyższa kwota wynosi 7 000 zł).

Koszty kwalifikowane to takie, które dotyczą bezpośrednio instalacji pompy ciepła oraz mogą zostać udowodnione przez przedstawienie stosownych faktur. I tu pojawia się kolejny warunek, który należy spełnić. Wszystkie faktury muszą zostać wystawione na nazwisko wnioskującego o dotację.

Sam program skierowany jest do osób dopiero budujących swój dom. Oznacza to, że wnioskodawca nie złożył jeszcze zawiadomienia o zakończeniu budowy ani wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ewentualnie takie dokumenty zostały złożone później niż 01.01.2021 r. Wnioskodawcą musi być osoba, która widnieje w zgłoszeniu budowy budynku.

Jak złożyć wniosek?

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Ruszył pod koniec kwietnia tego roku, a jego zakończenie planowane jest dopiero z końcem roku 2026. Aby złożyć wniosek, należy przejść na stronę NFOSIGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), gdzie następnie wymagane jest logowanie. Jednak nie musisz zakładać konta na tym serwisie. Masz również możliwość logowania za pomocą profilu zaufanego (wystarczy kliknąć czerwony przycisk „zaloguj” po prawej stronie od panelu logowania).

Profil zaufany można założyć z pomocą banku, w którym masz konto. W ten sposób uzyskasz dostęp do wielu wniosków urzędowych, które uzupełnisz i złożysz online. Po złożeniu wniosku o dofinansowanie może minąć nawet  trzy miesiące, zanim otrzymasz odpowiedź o jego rozpatrzeniu. Czasem konieczne jest też uzupełnienie pewnych informacji, co wiąże się z wezwaniem petenta do uzupełnienia wniosku.

Program „czyste powietrze”

Innym programem prowadzonym przez rząd jest „czyste powietrze”. Służy on wymianie i modernizacji ogrzewania w używanych już budynkach mieszkalnych. Dofinansowanie można otrzymać na instalację kotła gazowego, węglowego, ale również na instalację pompy ciepła (aktualnie stanowią one 15% wszystkich wniosków). Przez ostatnie cztery lata wypłacono w ramach tego programu już ponad 7 miliardów złotych. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać, to aż 53 tysiące złotych i możliwa jest do uzyskania zarówno dla właśnie budowanych domów, jak i tych remontowanych.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać w trybie ciągłym od 2018 roku aż do końca 2027. Aby tego dokonać, wystarczy:

  • Wejść na rządowy portal gov.pl.
  • Uruchomić zakładkę „nieruchomości i środowisko”, a następnie „skorzystaj z programu Czyste Powietrze”.
  • Kliknąć „złóż wniosek” i zalogować się za pomocą profilu zaufanego.
  • Uzupełnij wniosek i sprawdź jego poprawność.
  • Załącz wymagane załączniki. Mogą to być skany, zdjęcia lub pliki pdf.
  • Podpisz elektronicznie i wyślij swój wniosek.

Jeśli chcesz dokonać tego w tradycyjny sposób, uzupełniony wniosek możesz wysłać lub złożyć osobiście w WFOŚIGW lub w gminie, która zawarła porozumienie w sprawie tego programu.

W przypadku łączenia dotacji oraz kredytu wystarczy udać się do banku, który sam uzupełni i prześle wniosek do odpowiedniego organu.

Nie tylko dotacje

Wnioskowanie o dotacje to popularny sposób finansowania instalacji pompy ciepła. Jednak nie jest to jedyny sposób zmniejszenia kosztów inwestycji. Dodatkową opcją jest ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie od przychodu w składanym wniosku PIT. Suma odliczeń wynosi do 53 000 zł i jest to suma wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych w budynkach, których wnioskodawca jest właścicielem.

Jeśli Twoje zarobki nie pozwolą odliczyć pełnej kwoty, można ją rozliczać w ciągu kilku kolejnych lat. Podstawą do odliczenia są faktury za poniesione koszty.

Inwestycja w pompę ciepła może być bardzo atrakcyjnym przedsięwzięciem. Uzyskane dzięki temu oszczędności na ogrzewaniu przewyższają koszty inwestycji, a dodatkowe dofinansowania oraz odliczenia sprawiają, że zwrot nastąpi jeszcze szybciej.