Jak zadbać o bezawaryjność swojego ogrzewania

Jak zadbać o bezawaryjność swojego ogrzewania

Pompy ciepła są z natury bezawaryjne i mogą pracować bez problemów przez wiele dziesiątek lat. Jednak, jak wszystkie inne urządzenia, także one mogą się czasem zepsuć. Przyczyną najczęściej jest niewłaściwe eksploatacja lub serwisowanie. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej występujących problemów oraz ich przyczyn.

Czynnik roboczy w pracy pompy ciepła

Za transport ciepła od źródła dolnego do górnego odpowiada czynnik roboczy. Jego rola jest niezwykle istotna, a jakiekolwiek niedociągnięcia w tym aspekcie mogą powodować poważne awarie, które będą trudne do naprawienia. Dlatego też bardzo ważna jest szybka reakcja na pojawiające się pierwsze sygnały.

Jeśli chcesz uniknąć awarii ogrzewania pompą ciepła, obserwuj często wskazania czujników ciśnienia. Przynajmniej raz w tygodniu warto zweryfikować, czy mieszczą się one w odpowiednim zakresie. Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku zaglądania do ciśnieniomierzy za każdym razem, gdy przechodzisz obok pompy. Zajmuje to dosłownie dwie sekundy, a pozwala wyeliminować najgroźniejsze przyczyny awarii.

Zbyt niskie ciśnienie cieczy roboczej może bowiem utrudnić odbieranie ciepła od dolnego źródła. Sterownik, nie mogąc uzyskać odpowiedniej temperatury, będzie cały czas napędzał jednostkę zewnętrzną, a ta zacznie się przegrzewać, aż w końcu dojść może do zatarcia niektórych elementów sprężarki. Jeśli ciecz robocza ucieka z układu pompy, z pewnością zauważysz stopniowe zmniejszanie się ciśnienia na wskaźniku – zadzwoń wtedy koniecznie do serwisanta.

Zbyt wysokie ciśnienie z kolei może uszkodzić elementy układu. O ile jednak ubytki cieczy mogą być spowodowane nieszczelnością układu, wzrost ciśnienia musiałby być wynikiem błędów konstrukcyjnych lub prób naprawy we własnym zakresie. Jeśli jednak zauważysz niepokojący wzrost ciśnienia przy wyłączonej sprężarce (gdy pompa chodzi, ciśnienie nieco się zwiększa) – skontatkuj się z serwisem.

Bieżąca konserwacja układu

Warto raz na jakiś czas odpowietrzyć układ pompy (po stronie zbiornika w domu lub centralnego ogrzewania). Pompa ciepła wyposażona jest również w kilka filtrów, które należy przeczyszczać za pomocą wody z układu pompy. Jeśli nie będziesz tego robił przez wiele miesięcy, układ może się zapowietrzyć, a zabrudzone filtry – zatkać. W obu przypadkach skutkiem będzie zablokowanie przepływu wody w układzie, przez co ogrzewanie będzie działać coraz słabiej, a sama pompa pracować częściej. Ostatecznie może to doprowadzić nawet od uszkodzenia urządzenia.

Właściwy serwis urządzenia

Bieżąca kontrola ciśnienia cieczy roboczej pozwoli Ci utrzymać pompę ciepła w dobrym stanie. Jeśli tylko zauważysz jakieś niepokojące objawy – natychmiast zadzwoń na serwis, aby sprawie przyjrzał się specjalista. Lepiej kilka razy wezwać serwisanta i dowiedzieć się, że dane objawy są zupełnie naturalne, niż raz przegapić niepokojący hałas.

Ważne jest również, by korzystać z usług sprawdzonego i pewnego serwisanta. Źle wykonana usługa może bowiem spowodować więcej problemów niż pomóc. Użycie złych narzędzi może zablokować przepływ cieczy roboczej, a następnie doprowadzić do awarii.

Czy awarii pompy ciepła można zapobiec?

Regularne sprawdzanie pompy ciepła i nadzorowanie jej pracy pozwala uniknąć znacznej większości problemów z systemem ogrzewania. Jednak warto zauważyć, że ogrzewanie z pomocą pompy ciepłej to najbardziej niezawodny sposób dostarczenia ciepła do budynku. Oznacza to, że odpowiednio konserwowana i zadbana pompa ciepła praktycznie nie ulega żadnym awariom.