Jak zniwelować hałas wytwarzany przez pompę ciepła - CNC Pompy Ciepła

Jak zniwelować hałas wytwarzany przez pompę ciepła

Jak niwelować hałas wytwarzany przez pompę ciepła

Hearing test showing ear of young woman with sound waves simulation technology - isolated on white banner - black and white

Powietrzne pompy ciepła zyskują coraz większą popularność jako ekologiczna i opłacalna metoda ogrzewania domu. Musimy jednak pamiętać o tym, że, oprócz oczywistych korzyści wynikających z tego rozwiązania istnieją również jego wady. Podstawową wadą powietrznych pomp ciepła jest generowany przez nie hałas. Ale żeby wiedzieć jak go ograniczyć, warto wiedzieć czym jest dźwięk z fizycznego punktu widzenia.

Otóż dźwięk to nic innego jak fala akustyczna rozchodząca się w ośrodku sprężystym (może być to zarówno ciało stałe, ciecz, jak i gaz, a więc również powietrze atmosferyczne) oraz wrażenie słuchowe spowodowane tą falą. Częstotliwość fali dźwiękowej wyrażana jest jednostką Hz (herc) i oznacza ilość cykli fali na minutę. Przeciętny człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości między 16Hz a 20 000Hz (20kZ – 20 kiloherców). Dźwięk, oprócz częstotliwości posiada również moc akustyczną i ciśnienie akustyczne wyrażane w dB (decybel). Określona częstotliwość dźwięku w połączeniu z jego dużą mocą i ciśnieniem akustycznym dociera do naszych uszu jako hałas.

Powietrzne pompy ciepła wytwarzają dźwięk na poziomie między 40-60dB. Nie jest to ekstremalnie głośny huk, ale wystarczy aby był uciążliwy dla mieszkańców oraz sąsiadów jeśli nie umieścimy jednostki zewnętrznej w odpowiednim miejscu. Jaką więc wybrać pompę i w jakim miejscu ją umieścić aby nie była ona utrapieniem?Po pierwsze należy zwrócić uwagę na etykietę energetyczną z informacją o mocy akustycznej generowanej przez urządzenie. Etykiety takie znajdują się na każdej pompie ciepła, gdyż przepisy zobowiązują wszystkich producentów do umieszczania ich na urządzeniach. Po drugie, największy hałas w pompie ciepła generują sprężarka, wentylator oraz parownik.

Warto wiedzieć, że najcichsze pompy mają zazwyczaj duży parownik i duży wentylator o niskich obrotach. A niskie obroty to mniejszy hałas. Dodatkowo możemy umieścić sprężarkę w specjalnej obudowie złożonej z wibroizolatorów, co dodatkowo tłumi drgania i generowane przez nią dźwięki. Po trzecie, należy starannie wybrać miejsce do ulokowania naszej jednostki zewnętrznej pompy.

Należy przy tym zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Oprócz odpowiedniego podłoża, umożliwiającego wsiąkanie skroplin i zapewnienia dostępu powietrza do jednostki musimy też wziąć pod uwagę hałas przez nią generowany. Jeżeli jednostkę otaczają ściany, generowane przez nią drgania i hałas będą większe. Dlatego należy unikać umieszczania jej w rogach budynku, we wnękach czy między murami.

Ważne jest też by nie umieszczać jednostki pod oknami lub obok okien pomieszczeń sypialnych, gdyż hałas może być bardzo uciążliwy w nocy. Możemy też wytłumić hałas generowany przez pompę ciepła w naturalny i przyjemny dla oka sposób sadząc w pobliżu jednostki zewnętrznej krzewy. Należy jednak pamiętać żeby zachować odpowiedni odstęp od wylotu powietrza, aby nie nie zakłócić prawidłowej pracy pompy, ani nie ograniczyć prawidłowego wzrostu roślin.