Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła

W ostatnich latach pompy ciepła zyskały na popularności wśród właścicieli nowo wybudowanych jak i modernizowanych domów jako ekologiczna, bezobsługowa i oszczędna metoda ogrzewania domu. Użytkowanie pompy nie powoduje powstawania żadnych zanieczyszczeń i większość energii pobiera z naturalnego otoczenia, co przynosi ogromne oszczędności, nawet kilka tysięcy zł w skali roku. W pierwszej połowie 2022 roku popyt na pompy ciepła wzrósł niemal dwukrotnie, co miało bezpośredni wpływ na spadek sprzedaży kotłów na paliwo stałe. Jednak tu powstaje pytanie: na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając tego typu urządzenie?

Zastosowanie

Zanim zdecydujemy się na konkretną pompę ciepła musimy ustalić do jakiego zastosowania będzie nam ona potrzebna. Czy pompa ma ogrzewać dom i ciepłą wodę użytkową, a może ma również służyć w roli klimatyzacji latem, a może tylko grzać wodę? Jaki rodzaj grzejników ma obsługiwać? Czy będą to zwykłe grzejniki, klimakonwektory, a może ogrzewanie podłogowe? Tylko w ten sposób będzie możliwe dobranie pompy tak, aby zapewniała komfort o każdej porze roku.

Moc

Jednym z najważniejszych parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze pompy ciepła jest jej moc oraz współczynnik COP, czyli wskaźnik ilości wytwarzanej energii cieplnej, wyrażanej w kWh (kilowatogodzina), którą dana pompa jest w stanie wygenerować z 1 kWh energii elektrycznej. Odpowiedni dobór mocy urządzenia pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania cieplnego budynku przy jednoczesnym oszczędnym stosowaniu źródła ciepła. Nieprawidłowe dopasowanie mocy pompy ciepła prowadzi do kosztów związanych z produkowaniem nadmiarowej energii, która nie zostanie wykorzystana oraz degradacją sprężarki spowodowaną jej taktowaniem.

Czym zatem kierować się wybierając urządzenie o konkretnej mocy? Przede wszystkim zapotrzebowaniem cieplnym budynku w przełożeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Następnie należy ustalić w jakiej strefie klimatycznej znajduje się dom (w Polsce rozróżniamy aż 5 stref klimatycznych). Kluczowa jest również ilość domowników, dla których urządzenie będzie podgrzewać wodę oraz górne źródło ciepła, czyli w skrócie to, co będzie finalnie ogrzewać pomieszczenia, czy będą to grzejniki, klimakonwektory czy ogrzewanie podłogowe.

Nie bez znaczenia jest tutaj również izolacja budynku. Budynki o tej samej powierzchni, ale inaczej zaizolowane będą miały inne zapotrzebowanie na ciepło, ponieważ im lepiej zaizolowany budynek, tym mniejsze straty ciepła.

Ekologia

W obecnych czasach kryzysu klimatycznego względy proekologiczne zajmują pierwsze miejsce na liście priorytetów. Wybory, które podejmujemy dzisiaj mają ogromny wpływ na to, w jakiej kondycji będzie środowisko naturalne w przyszłości. Wybierając pompę ciepła stawiamy na rozwiązanie w pełni ekologiczne, które nie przyczynia się do dalszego zanieczyszczania planety. Pompy ciepła należą do kategorii OZE (odnawialne źródła energii).

Podsumowanie

Przy wyborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na szereg różnych kwestii zarówno technicznych, ekonomicznych, jak i ekologicznych. Dlatego najlepiej wybrać w tym celu firmę, która jest długo na rynku i budzi zaufanie klienta. Szukajmy firmy, która zajmie się nie tylko kwestiami związanymi z montażem, ale również wesprze w projekcie oraz uzyskaniu dotacji z programów rządowych. Ważne są również regularne przeglądy i konserwacja. Tylko przy spełnieniu wszystkich tych warunków nasze urządzenie posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat.