Największe mity związane z pompami ciepła - CNC Pompy Ciepła

Największe mity związane z pompami ciepła

Zakładanie pompy ciepła w roli głównego ogrzewania budynku, jest dziś powszechne. Dzięki wsparciu z programów krajowych oraz lokalnych, mnóstwo osób decyduje się na taką instalację. Nie brakuje jednak także negatywnych głosów, opartych zazwyczaj na często powtarzanych mitach i nieprawdach. Dziś rozwiejemy siedem największych mitów powtarzanych przez przeciwników tego rozwiązania.

Pompa ciepła to ogromny hałas

Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie, co klimatyzacja. Dlatego też wiele osób, które spotkały się z klimatyzacją przenośną, ma wątpliwości co do poziomu hałasu, jaki generuje pompa. Zastrzeżenie to ma mocne podstawy, jednak pomija istotną różnicę – w przypadku pompy ciepła główna jednostka znajduje się na zewnątrz budynku.

Dodatkowo dopuszczone na rynek urządzenia muszą spełniać odpowiednie wytyczne, dotyczące między innymi poziomu hałasu. Nowoczesne rozwiązania, szczególnie w zakresie wentylatorów, pozwalają sprostać coraz ostrzejszym wymaganiom w tym zakresie. Aktualnie produkowane pompy ciepła wytwarzają hałas na podobnym poziomie, co lodówka w domu.

Pompa ciepła sprawdza się tylko w nowych budynkach

Wiele osób uważa, że pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku nowoczesnych, powstałych w ciągu kilku ostatnich lat domów. Przede wszystkim ze względu na niższe zapotrzebowanie energetyczne takich budynków. Jednak także w starszych budowlach, które zostały zmodernizowane, często stosuje się pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania.

Najlepiej w tej roli sprawdzają się modele typu split. Główna jednostka montowana jest na zewnątrz, natomiast drugi wymiennik ciepła znajduje się w środku budynku, często razem z nadmuchem (pompy powietrze-powietrze). W takim przypadku ingerencja w budynek jest minimalna.

W czasie mroźnej zimy pompa ciepła nie będzie działać

Istnieje uzasadniona obawa, że w razie dużych mrozów pompa ciepła nie będzie mogła działać. W końcu ciepło pobierane jest z powietrza na dworze. Faktem jest, że przy coraz niższych temperaturach sprawność urządzenia będzie się zmniejszać. W pewnym momencie teoretycznie może się okazać, że pompa nie jest w stanie pobierać energii cieplnej. Dlaczego teoretycznie?

Problemy z działaniem pompy ciepła do domu jednorodzinnego mogą się pojawić jedynie przy mrozach sięgających poniżej -20°C. Aktualnie trudno sobie wyobrazić taką temperaturę w Polsce. Biorąc pod uwagę globalne ocieplenie i dynamiczny wzrost średnich temperatur na Ziemi, tak srogie zimy szybko nie powrócą. Mimo to w pompach ciepła montowane są grzałki elektryczne, umożliwiające działanie urządzenia nawet w tak niskich temperaturach.

Pompa ciepła nie może współpracować z grzejnikami

Temperatura wyjściowa na pompie ciepła może być dostosowana zarówno do ogrzewania podłogowego (30-40°C), jak i do grzejników (około 65°C). Zatem pompa ciepła może współpracować praktycznie z każdym systemem centralnego ogrzewania.

Jednak unikanie pomp ciepła przy grzaniu kaloryferami ma poważne uzasadnienie. Sprawność takiego połączenia jest znacznie niższa, niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Z tego powodu należy dokładnie ocenić opłacalność zastosowania pompy ciepła w takim przypadku. Jeśli posiadasz panele fotowoltaiczne, takie połączenie może okazać się nadal całkiem dobrym pomysłem.

Inwestycja w nowe technologie jest niepewna

Nowe technologie bywają wprawdzie niedopracowane i awaryjne. Jednak w przypadku pomp ciepła mówimy o rozwiązaniach mających ponad 40 lat rozwoju za sobą. Warto również pamiętać, że jest to urządzenie działające dokładnie tak samo, jak klimatyzacja, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie.

Pompa ciepła jest przydatna tylko w czasie zimy

Nowoczesne pompy ciepła doskonale sprawdzają się późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, gdy temperatury na dworze są zbyt niskie i trzeba ogrzać swoje mieszkanie. Jednak wiele urządzeń posiada także specjalny przełącznik, który umożliwia obrócenie ich działania. W takim ustawieniu pompa ciepła działa jako klimatyzator, przynoszący ochłodę w upalne, letnie dni.

Jest to idealne rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z urządzenia przez cały rok, co zwiększa opłacalność instalacji.

Nie daj się zwieść temu, co mówi się o pompach ciepła!

Istnieje wiele mitów i niesprawdzonych informacji dotyczących pomp ciepła. Jednak nie warto się na nich opierać. Dużo pewniejsza będzie rozmowa z naszymi pracownikami, którzy posiadają nie tylko ogromną wiedzę na temat tego typu urządzeń, ale także wieloletnie doświadczenie. Wskażą oni na korzyści i wady danego rozwiązania oraz podpowiedzą, w jaki sposób możesz optymalnie wykonać swoje ogrzewanie domu. Sprawdź sam i zadzwoń do nas. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.