Obowiązek wymiany pieca w Polsce - CNC Pompy Ciepła

Obowiązek wymiany pieca w poszczególnych województwach w Polsce

Coraz częściej mówi się o obowiązku wymiany starych, nieekologicznych pieców na nowoczesne systemy ogrzewania budynków. Możesz postawić na nowoczesny piec na ekogroszek, jednak problemy z dostępem do tego paliwa nie zachęcają do tego typu inwestycji. O wiele lepszym pomysłem może się okazać zakup pompy ciepła. Sprawdź, do kiedy musisz podjąć decyzję o zmianie swojego systemu ogrzewania.

Walka ze smogiem – uchwały przeciwsmogowe

Uchwały przeciwsmogowe to dokumenty przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie na podstawie prawa ochrony środowiska. Oznacza to, że każde województwo może mieć własne ustalenia, niezależne od innych. Aktualnie znamy już 14 takich uchwał. Wciąż czekamy, jakie decyzje podejmą sejmiki województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskie.

Głównym celem tych uchwał jest wprowadzenie terminu wymiany kotła o określonej klasie energetycznej (ustalonej przez każdy sejmik osobno). Niektóre województwa zdecydowały się wprowadzić obowiązek użycia urządzeń grzewczych z certyfikatem ekoprojektu.

Należy także wyróżnić nakaz stosowania określonych źródeł ciepła w nowo budowanych domach i zakaz korzystania z najbardziej emisyjnych pieców, który dotyczy głównie starszych budynków.

Plany działań Unii Europejskiej

Uchwały przeciwsmogowe związane są z pakietem unijnych aktów prawnych zwanych „Fit for 55”. Zakładają one redukcję emisji CO2 do 55% do roku 2030. Głównym problemem według UE będą piece węglowe i olejowe, a w dłuższe perspektywie także gazowych, zainstalowane w domach jednorodzinnych.

Energię elektryczną do pracy ekologicznych urządzeń mają dostarczać z kolei panele fotowoltaiczne. Istnieją już plany wprowadzenia obowiązku instalacji fotowoltaiki, jednak szczegóły są wciąż nieznane.

Do kiedy należy wymienić swój piec? Zależy, gdzie mieszkasz!

Według ustaleń unijnych zakaz palenia węglem w nowych budynkach ma obowiązywać od 2027, natomiast w domach zmodernizowanych – od 2030. Do kiedy należy wymienić swoje stare, nieekologiczne piece w poszczególnych województwach?

  • Już od stycznia 2022 roku starych pieców nie można wykorzystywać w województwie śląskim oraz podkarpackim.
  • Do końca tego roku nad wymianą źródła ciepła zastanowić się muszą mieszkańcy województwa małopolskiego oraz łódzkiego.
  • Od lipca 2023 roku nakaz wymiany pieca obowiązuje na terenie województw świętokrzyskiego oraz mazowieckiego.
  • Najczęściej spotykanym terminem jest koniec 2023 roku, który obowiązuje w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
  • Do lipca 2024 piece wymienić muszą Dolnoślązacy, natomiast do września 2024 mieszkańcy województwa pomorskiego.
  • Do końca 2026 roku z województwa lubuskiego.
  • Aż do końca 2029 roku czas mają mieszkańcy województwa opolskiego.

Jest to z pewnością dobry czas, by zastanowić się, jakie źródło ogrzewania sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Co się stanie, jeśli nie wymienisz pieca?

Jeśli nie dostosujesz się do wyżej wspomnianych terminów, czeka się kara nawet do 5 tysięcy złotych. Oczywiście po otrzymaniu kary, nadal masz obowiązek wymiany swojego pieca. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę! Szczególnie że z czasem będzie coraz więcej chętnych na wymianę swojego źródła ogrzewania i możesz spotkać się z brakiem terminów u firm montażowych.

Nie warto czekać – korzystaj z dofinansowań i zmieniaj świat wokół siebie

Wymiana źródła ogrzewania to ogromna inwestycja. Niezależnie, czy zdecydujesz się na nowszy model pieca węglowego, czy postawisz na nowoczesne pompy ciepła, koszty będą znaczące. Jednak w drugim przypadku liczyć możesz na spore wsparcie z programów lokalnych i krajowych, które znacząco wpływają na opłacalność ekologicznych rozwiązań.

Pompa ciepła ma jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę. Działa na prąd, który może być generowany na wiele sposobów. Fotowoltaika na dachu budynku, wiatraki przydomowe, czy nowoczesne elektrownie jądrowe pozwolą na uniezależnienie się od coraz bardziej deficytowego węgla, gazu czy ropy. W ten sposób zapewnisz sobie spokój na wiele dekad.

Sprawdź naszą ofertę pomp ciepła, by przekonać się, że mamy rozwiązania skrojone pod dowolny rodzaj budynku. Znajdziemy z pewnością także optymalną pompę ciepła do Twojego domu. Wymiana pieca to doskonała okazja na zwiększenie komfortu domowników i zabezpieczenie się przed galopującymi cenami surowców.