Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła oraz ogrzewania powierzchniowego. W takim układzie oba systemy będą doskonale ze sobą współpracować. Jednak o budowie tak dobranej instalacji ogrzewania centralnego można mówić w nowo budowanych domach mieszkalnych. Co natomiast zrobić, gdy do tej pory w domu funkcjonowały grzejniki z piecem na paliwo stałe?
Górna temperatura ciepła
Wiele osób modernizuje swój dom. Zamiast pieca wstawiają pompę ciepła i chcą w ten sposób ogrzać wszystkie pomieszczenia. Nagle okazuje się, że kaloryfery powinny pracować na znacznie wyższej temperaturze wody sięgające 60°C. Z kolei pompa ciepła pomaga uzyskać maksymalnie około 30°C. Czy ogrzewanie domu w takiej sytuacji jest możliwe?
Jak dostosować pompę do systemu ogrzewania kaloryferami?
Można próbować różnymi sposobami dostosować oba systemy do siebie. Zakup większej pompy ciepła spowoduje, że zużycie prądu będzie około 30% wyższe, jednak uda się uzyskać wyższą temperaturę na wyjściu. Nie będzie to potrzebne 60°C, ale powinno wystarczyć do ogrzania domu. Natomiast w tym przypadku rachunki za prąd zbyt dużo nie zmaleją.
Inny rozwiązaniem jest zainstalowanie dodatkowej grzałki elektrycznej, która będzie dogrzewać wodę w centralnym układzie ogrzewania. Jednak znów – koszty eksploatacji poszybują mocno w górę. Natomiast bez podejmowania działań powierzchnia grzejników nie wystarczy do zapewnienia ciepła w domu.
Modernizacja systemu ogrzewania
Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się modernizacja systemu ogrzewania. Jednak nie wchodzi tutaj w grę instalowanie systemów podłogowych w całym domu – koszt takiego remontu byłby ogromny i z góry można założyć, że nie dałoby się go sfinansować w krótkim okresie czasu. Czy są jakieś pośrednie rozwiązania?
Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną
Kaloryfery niskotemperaturowe to doskonałe i tanie rozwiązanie. Wystarczy bowiem wymienić same kaloryfery, by uzyskać doskonałe rezultaty. Posiadają one czujnik i przy zbyt niskiej temperaturze otoczenia uruchamiają się, wymuszając obieg powietrza. W ten sposób mogą działać na dużo niższej temperaturze wyjściowej.
Klimakonwektory
Niewielkie urządzenia z możliwością chłodzenia i grzania przez wymuszanie ruchu powietrza przez wymiennik ciepła. To doskonały sposób, aby szybko dostosować swój dom do pompy ciepła.
Grzejniki płytowe
Posiadają znacznie większą powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu pompa ciepła może z nimi bez problemu współpracować. Jest to typowe rozwiązanie pomiędzy ogrzewaniem powierzchniowym, a tradycyjnymi kaloryferami.
Małymi kroczkami do przodu – pompa ciepła w Twoim domu
Instalacja pompy ciepła to duży krok w kierunku tańszego ogrzewania. Aby dostosować centralne ogrzewanie, warto wymienić kaloryfery na inny typ. Pozwoli Ci to ogrzać dom i zyskać czas na założenie ogrzewania powierzchniowego.