Zastanawiasz się jak działa pompa ciepła powietrze-woda? W naszym kraju pompy ciepła niestety nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Dotyczy to w szczególności pomp ciepła typu powietrze-woda. A wszystko to za sprawą błędnego przeświadczenia, że takie pompy nie sprawdzają się w naszym dość chłodnym klimacie. Otóż nic bardziej mylnego. Nowoczesne pompy ciepła sprawdzają się u nas świetnie! Jeśli mają odpowiednie parametry i są prawidłowo ustawione, stanowią bardzo dobrą i ekologiczną alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii, np. gazu ziemnego.
Jak działa pompa ciepła typu powietrze-woda?
Powietrzna pompa ciepła, znana również jako pompa ciepła typu powietrze-woda, to urządzenie przeznaczone do dostarczania ciepła do instalacji centralnego ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Wykorzystuje powietrze atmosferyczne jako dolne źródło ciepła. Czyni ją to praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem. Może ona zastąpić tradycyjne kotły węglowe, elektryczne lub gazowe, a także kotły na pellet. Co więcej, wiele modeli pomp ciepła pełni także funkcję klimatyzatora, chłodząc powietrze latem. Coraz większą popularnością cieszą się również pompy ciepła o mniejszej mocy. Służą one wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. W tym wypadku, jako dodatkowe źródło ciepła, oprócz powietrza pobieranego z zewnątrz budynku, wykorzystywane jest często również powietrze odprowadzane z budynku poprzez wentylację wywiewną. Jest to alternatywa dla tzw. rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła w celu dalszego jego wykorzystania.
Zalety powietrznych pomp ciepła w naszym klimacie
Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda wykazują efektywność nawet przy temperaturach -15°C i -20°C. Najlepsze modele pomp ciepła mogą być efektywne nawet przy -25°C. Choć ich wydajność nie dorównuje pompom gruntowym, to dla wielu użytkowników kluczowym czynnikiem jest ekonomiczność inwestycji. Ponadto powietrzne pompy cechuje łatwość montażu. Dla przeciętnego użytkownika jest to ważniejsze niż parametry techniczne. Instalacja pompy powietrznej nie wymaga dużej działki ani dostępu do wód gruntowych. Proces montażu jest szybki, trwający zwykle 1-2 dni. Koszt instalacji waha się zazwyczaj od 20 000 do 40 000 zł. Czyni to ją dostępną alternatywą dla wielu gospodarstw domowych.
Typy powietrznych pomp ciepła: monoblok i split
Powietrzne pompy ciepła dzielą się na dwa główne typy: monoblok i split. Pompa monoblok mieści wszystkie kluczowe komponenty (skraplacz, parownik z wentylatorem, sprężarkę, zawór rozprężny i pompę obiegową) w jednej obudowie. Jest zazwyczaj montowana na zewnątrz budynku, skąd rury doprowadzają ciepło do systemu centralnego ogrzewania. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalacji. Czasami montuje się je wewnątrz budynku, a powietrze jest zasysane, a następnie wyrzucane na zewnątrz. Rozwiązanie to stosowane jest głównie w pompach o małej mocy. Służą one wówczas wyłącznie do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.
Natomiast pompy typu split składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz znajduje się sprężarka, zawór rozprężny, wentylator i parownik. Wewnątrz znajdziemy skraplacz i pompę obiegową. Czynnik chłodniczy krąży w systemie nawet podczas mrozów. Tym samym eliminuje ryzyko zamarznięcia przewodów. Jednakże wymaga to profesjonalnej instalacji przez firmę z odpowiednimi uprawnieniami.
Oba te rodzaje pomp mają swoje plusy i minusy. Jedną z zalet pompy typu monoblok jest łatwość w montażu. Osoba, która dokonuje instalacji, nie musi posiadać specjalnych uprawnień w zakresie substancji kontrolowanych. Pompy te napełnia się czynnikiem chłodniczym jeszcze w fabryce. Jednak jeśli podczas mrozów nastąpi przerwa w dopływie energii elektrycznej, zachodzi konieczność zabezpieczenia przewodów przed zamarznięciem. Wykonuje się to poprzez wlanie do obiegu grzewczego pompy płynu niezamarzającego (zwykle roztwór glikolu). Pompy typu split natomiast napełnia się czynnikiem chłodzącym już podczas instalacji. Musi więc to zrobić odpowiednio wykwalifikowana osoba. Pompy te są jednak łatwiejsze w transporcie i nie ma ryzyka, że przewody zamarzną zimą, gdyż cały czas krąży w nich czynnik chłodniczy.
Czy powietrzną pompę ciepła można zamontować w każdym domu?
Montaż powietrznej pompy ciepła jest możliwy, ale najbardziej uzasadniony w budynkach spełniających określone kryteria. Kluczowym wymogiem jest odpowiednia izolacja termiczna budynku, zgodna z dzisiejszymi standardami. Dodatkowym atutem będzie obecność wodnego ogrzewania płaszczyznowego, czyli tzw. podłogówki, choć nie jest to wymóg konieczny. Z uwagi na te wymagania, powietrzne pompy ciepła są najczęściej instalowane w nowych budynkach lub takich, które przeszły kompleksową termomodernizację.
Podczas montażu pompy ciepła należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Moduł zewnętrzny musi mieć swobodny dostęp do powietrza atmosferycznego, dlatego najlepiej zamontować go na ścianie lub ustawić na stabilnej, poziomej powierzchni, np. na fundamencie w pobliżu budynku i od strony nasłonecznionej. Ważne jest również zapewnienie łatwego dostępu do urządzenia w celu jego konserwacji lub naprawy. Dodatkowo, należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących odległości od budynku oraz innych elementów otoczenia. Warto rozważyć zamontowanie daszka ochronnego, który zabezpieczy urządzenie przed deszczem, śniegiem i innymi czynnikami atmosferycznymi.
Jak działa pompa ciepła – film na YouTube
To, jak działa pompa ciepła, wytłumaczyliśmy również w naszym najpopularniejszym filmie na YouTube. To 20 minut porządnej dawki wiedzy. Zachęcamy do obejrzenia materiału oraz subskrybowania naszego kanału, na którym staramy się regularnie zamieszczać najnowsze informacje na temat rynku pomp ciepła.
CNC Pompy Ciepła – doświadczony instalator pomp ciepła
Jesteśmy wykonawcą inteligentnych systemów grzewczych opartych na pompach ciepła i innych ekologicznych rozwiązaniach. Firma CNC POMPY CIEPŁA powstała w 2010 roku w Starogardzie Gdańskim, jednak nasz obszar działania obejmuje całą Polskę. Obsłużyliśmy już prawie 2000 klientów – od morza aż do Tatr.
Instalujemy sprzęt wyłącznie najlepszych, sprawdzonych producentów: Panasonic, Mitsubishi Electric, Daikin oraz Vaillant.
Inwestorzy darzą nas zaufaniem, ponieważ stale udoskonalamy swoje usługi, oferując najnowocześniejsze technologie korzystające z odnawialnych źródeł energii. Do każdego z klientów podchodzimy indywidualnie, dopasowując najlepszy system odpowiadający potrzebom użytkownika.