Podczas budowy lub remontu wielu ludzi zastanawia się jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze w kwestii ogrzewania domu i wody użytkowej. Czy warto wykorzystać w tym celu instalację fotowoltaiczną w duecie z pompą ciepła? Przecież najwydajniejsza praca instalacji PV przypada na okres letni, a największe zapotrzebowanie na ogrzewanie na miesiące jesienne i zimowe. Zadając sobie te pytania warto zapoznać się z wciąż ewoluującą ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE) a zwłaszcza z systemem wsparcia urządzeń służących do produkcji prądu.
Jak zatem w pełni wykorzystać zalety instalacji fotowoltaicznej skoro najsprawniej działa latem, a okres wzmożonego zużycia energii przypada na okres zimowy? Aby znaleźć rozwiązanie należy sięgnąć do znowelizowanej ustawy o OZE z 22.06.2016r. Możemy się z niej dowiedzieć o pojęciu tzw. bilansowania energii. Polega ono na maksymalnym wykorzystaniu poszczególnych elementów systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii. Zapis w ustawie, a konkretnie Art. 4. wraz z podpunktami stanowi o możliwości “oddania” nadmiaru energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej, a następnie “odebrania” jej w okresach niedoboru produkcji z systemu PV, np. w nocy. Zapis ten pozwala również na odebranie zimą energii, którą system “naprodukował” latem w następującym stosunku:
- 1 : 0,8 (moc instalacji < 10 kW)
- 1 : 0,7 (moc instalacji > 10 kW)
Nadmiar energii, który został wytworzony i oddany do sieci może być odebrany z sieci energetycznej w przeciągu 1 roku. To właśnie ta sposobność oddawania i odbierania nadprodukcji energii sprawia, że wykorzystanie pompy ciepła do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, w szczególności w przypadku nowszych budynków.
Jeżeli chodzi o koszty takiego rozwiązania, to pompa ciepła i fotowoltaika są najbardziej opłacalną opcją z dłuższej perspektywy czasu. Pozwala ona na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, bez uwzględnienia cen paliw. Wykorzystanie pieca gazowego wymaga położenia instalacji gazowej, a także uzależnia nas od cen paliw na całym świecie, a te generalnie od pewnego czasu regularnie idą w górę. Z kolei słońce bez przerwy obdarza nas nieograniczoną i darmową energią.
Po zapoznaniu się z niewątpliwymi zaletami połączenia instalacji PV z pompą ciepła pora zastanowić się jaki rodzaj pompy najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. W domach jednorodzinnych dominują dwa rodzaje pomp, a mianowicie pompy powietrzne i pompy gruntowe. Główną zaletą pomp powietrznych jest łatwy i niedrogi montaż, gdyż montuje się je podobnie jak klimatyzator. Najlepiej sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym. Pompy gruntowe z kolei charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością energetyczną (COP), co czyni je bardzo dobrym wyborem do ogrzewania wody do c.o. jak i wody użytkowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że montaż takiej pompy wiąże się z wykonaniem odwiertów przy użyciu ciężkiego sprzętu, co może prowadzić do dużych zniszczeń na podwórku i innych niedogodności, tak więc warto zaplanować instalację pompy gruntowej jeszcze przed wybudowaniem domu. Natomiast to, co łączy oba rodzaje pomp ciepła to możliwość ich zasilania odnawialnymi źródłami energii, możliwość programowania oraz niskie koszty eksploatacji.
Podsumowując, zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z pompą ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym, gdyż gwarantuje szybki zwrot inwestycji i niezależność od podwyżek cen prądu, ropy i innych surowców, a także przyjaznym środowisku, ponieważ pozwala na likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem klimatu, a co za tym idzie zwiększa znacząco komfort życia mieszkańców.