Jak działa pompa ciepła | CNC Pompy Ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Coraz częściej szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania zastanawiamy się właśnie nad zastosowaniem pompy ciepła. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim liczymy na to że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkanaście lat. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają - z roku na rok są coraz wyższe i trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja w perspektywie najbliższych lat.

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem. Stosując tanie w eksploatacji źródło ciepła możemy zapewnić sobie niskie koszty jego ogrzewania przez nawet 50 lat.

jakdzialapompa

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie pompą ciepła?

 • Niższe koszty budowy domu - wybierając pompę ciepła nie potrzebujemy budować komina, magazynu opału itp.
 • Nie musimy tracić czasu na szukanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę - przy niektórych źródłach ciepła jest to zasadnicza kwestia wpływająca na trwałość kotła, jego awaryjność i koszt ogrzewania
 • Jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi - obsługa pompy ciepła i instalacji grzewczej sprowadza się jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników
 • Szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych - realny czas zwrotu inwestycji wynosi 2 do 5 lat, w stosunku do kotłowni na olej opałowy, gaz płynny czy ogrzewania elektrycznego (grzejniki elektryczne)
 • Długa żywotność pompy ciepła - nawet do 20 lat
 • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt na inwestycję proekologiczną. Mimo że pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, która w Polsce wytwarzana jest głównie ze spalania węgla. Jednak, aby uzyskać 1 kW ciepła z pompy ciepła trzeba spalić znacznie mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego lub, mniej niż w kotle węglowym. Elektrownie wyposażone są w instalacje odsiarczania i odpylania spalin dzięki czemu w większym stopniu dbają o środowisko
 • Udział energii elektrycznej pochodzącej z biopaliw, energii słonecznej i wiatru systematycznie wzrasta - w przyszłości pompy ciepła będą zasilane wyłącznie energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii tzw. "zielonym prądem"
 • Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku, może również współpracować z dodatkowymi źródłami – łatwo można podłączyć do instalacji np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym, może również współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe
 • Pompa ciepła oprócz ogrzewania może również chłodzić pomieszczenia w lecie podnosząc komfort w budynku

Pompy ciepła mają wiele zalet ale i "wady"

 • Odpowiednie ogrzewanie budynku - pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła, co oznacza że może ogrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania do stosunkowo niskiej temperatury: 30°C, 35°C, ale nawet 55°C, 60°C. Co z kolei wymaga zastosowania przystosowanej do tego instalacji grzewczej.
 • Wyższy koszt początkowy inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, który jednak szybko zwraca się.

Pompa ciepła dla podgrzewu c.w.u.

W ogólnych kosztach eksploatacji budynku koszt podgrzewu ciepłej wody użytkowej staje się coraz bardziej zauważalny. Wynika to z coraz większego udziału ciepła potrzebnego dla podgrzewu c.w.u. w całkowitej rocznej ilości ciepła. Zastosowanie pompy ciepła w celu podgrzewu c.w.u. zdaje się być doskonałym, efektywnym i oszczędnym rozwiązaniem.