W okresie wiosennym i letnim temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej kilkunastu stopni przez całą dobę. Dlatego też pompa ciepła nie musi dogrzewać budynku w tym czasie. Aby uniknąć nadmiernego zużycia prądu, warto odłączyć zasilanie od systemu grzewczego. Przynajmniej tak może się wydawać początkującym użytkownikom. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Zakres pracy pompy ciepła
Na początek należy zastanowić się, czy faktycznie jedynym zadaniem zainstalowanej pompy ciepła jest ogrzewanie budynku. Do czego jeszcze może ona służyć?
- Czy ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU) z pomocą pompy ciepła ma sens? Okazuje się, że jest to nie tylko dodatkowa opcja w układach mieszanych, ale nieraz zdarza się, że jest to jedyna funkcja instalacji.
- Pompy ciepła powietrze-powietrze posiadają często dodatkową funkcję – chłodzenie. Wystarczy zmienić kierunek ich działania, by uzyskać dostęp do sprawnej klimatyzacji. Aby całość działała prawidłowo, warto zainstalować także klimakonwektory zamiast typowych kaloryferów. Dzięki temu komfort temperaturowy będzie nam towarzyszył nie tylko w czasie mrozów, ale i w trakcie wielkich upałów.
- Funkcje testowe i zabezpieczające. Każda pompa ciepła uruchamia się kilka razy w tygodniu, by sprawdzić, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo. W przeciwnym wypadku woda w układzie może się zastać, a obecny w niej kamień zablokuje zawory lub przepływ czynnika roboczego. Wiązać się to będzie z koniecznością wezwania serwisu i dokonania naprawy.
Podsumowując, nawet w przypadku urządzeń stosowanych tylko do utrzymywania temperatury w pomieszczeniach nie wolno zapominać o konserwacji instalacji. Nowoczesne pompy ciepła Panasonic, Daikin czy Mitsubishi same o to zadbają, jednak muszą być podłączone do prądu przez cały rok.
Co zatem zrobić z pompą ciepła, gdy skończy się sezon grzewczy?
W większości wypadków odpowiedź brzmi po prostu: „nic”. Nowoczesne pompy ciepła do domów posiadają dodatkowy czujnik temperatury na jednostce zewnętrznej. Czuwa ona nad prawidłową pracą urządzenia, a jednocześnie sprawdza, jakie są aktualne warunki zewnętrzne. W okresie letnim instalacja (o ile jest dobrze ustawiona przez instalatora) powinna sama przejść w stan czuwania.
Jak zadbać o bezawaryjność posiadanej pompy ciepła? Oprócz obserwacji należy także pilnować, by cały czas była ona zasilana prądem z sieci. Dzięki temu będzie mogła zadbać o samodiagnostykę, a regularne włączanie poszczególnych podzespołów zapobiegnie ich zastaniu lub uszkodzeniu. Niedopuszczalne jest z kolei wyłączenie bezpiecznika w celu wyłączenia ogrzewania budynku.