Czy ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to dobre połączenie

Czy ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to dobre połączenie

ogrzewanie podłogowe i pompa ciepla

Pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania domów. Zasadniczo mogą współpracować z każdym systemem ogrzewania. Ze względu na charakterystykę tego źródła ciepła, pewne rozwiązania będą działać lepiej od innych. W jaki sposób w pełni wykorzystać potencjał powietrznej pompy ciepła? Czy ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł w tym przypadku?

Jak działa pompa ciepła?

Aby zrozumieć, jaki system ogrzewania sprawdzi się najlepiej, warto przyjrzeć się temu, jak działa pompa ciepła. Bazuje ona na dwóch źródłach ciepła: górnym i dolnym. Jednym z nich jest dom, a drugim powietrze na dworze. Różnica temperatur pomiędzy nimi jest niewielka, ale dzięki sprężaniu nośnika energii cieplnej można ją zwiększyć w pożądany sposób.

Sprężenie nośnika, najczęściej jest to powietrze, powoduje wzrost jego temperatury, dzięki czemu energia może być oddana do systemu centralnego ogrzewania. Następnie czynnik zostaje rozprężony, co z kolei obniża jego temperaturę zgodnie z zasadami termodynamiki. W tym stanie będzie pobierana energia cieplna z otoczenia, na przykład z powietrza na dworze.

Zmiana ciśnienia pozwala wytworzyć pożądaną różnicę temperatur. Jednak warto zauważyć, że działanie to jest ograniczone. Przy wzroście temperatury w systemie C.O., różnica pomiędzy górnym i dolnym źródłem będzie się zmniejszać, a wymiana ciepła spowalniać.

Co to oznacza w praktyce? Uznaje się, że do 35 stopni powietrzna pompa ciepła działa wydajnie i jest w pełni opłacalna. Jednak chcąc uzyskać wyższą temperaturę na wyjściu, trzeba włożyć coraz więcej energii w pozyskiwanie ciepła. Wydajność całego procesu zaczyna szybko spadać. Oszczędności w takim przypadku są niewielkie, natomiast pojawiają się problemy z ogrzaniem całego domu.

Rodzaje ogrzewania

Warto zatem zastanowić się, jakie rodzaje ogrzewania będą dobrze pracować przy wyjściowej temperaturze do 35 stopni, a które gorzej. Jakie systemy ogrzewania można więc spotkać w domach?

  • System centralnego ogrzewania oparty na grzejnikach jest najbardziej powszechny. Gorąca woda rozprowadzana jest do radiatorów cieplnych umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Gorąca powierzchnia kaloryferów przekazuje ciepło do powietrza. Jest to ogrzewanie praktycznie punktowe, ponieważ grzejniki mają niewielką powierzchnię w stosunku do pokoju. Oznacza to konieczność nagrzania ich do wyższych temperatur, by dały radę zapewnić ciepło w środku. Z tego powodu jest to nie najlepsze rozwiązanie w przypadku pomp ciepła.
  • Ogrzewanie podłogowe. Coraz częściej wykorzystywane. Wężownica pod podłogą rozprowadza równomiernie ciepło na całą powierzchnię podłogi. W tym przypadku zaleca się temperaturę wyjściową do 35 stopni, aby podłoga nie robiła się zbyt gorąca i nie utrudniała poruszania się po niej.
  • Istnieją także inne systemy powierzchniowe. Wężownicę umieścić można na przykład w ścianach, a, rzadziej, w suficie. Ze względu na dużą powierzchnię nie potrzeba także tutaj wysokich temperatur wyjściowych.
  • Ciekawe rozwiązanie, które może również współpracować z rekuperacją mechaniczną. Ogrzane powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia. W celu jego ogrzewania także wystarczą temperatury uzyskiwane przez pompy ciepła na powietrze.

Wśród najczęściej wykorzystywanych sposobów ogrzewania najgorzej sprawdza się system kaloryferów. Niestety, jest on także najczęściej stosowany w starszym budownictwie.

Pompa ciepła, a ogrzewanie podłogowe

Jeśli chodzi o współpracę ogrzewania podłogowego i pompy ciepła, jest to najczęściej polecane połączenie. Zapewni ono dużą wydajność oraz komfortowe rozprowadzenie ciepła po całym mieszkaniu. Zapewnia także wiele innych korzyści:

  • Najwięcej ciepła traci się przez stopy, dlatego ogrzewanie podłogi jest najefektywniejsze pod kątem odczuwania zimna przez ludzi.
  • Grawitacyjnie ciepłe powietrze unosi się do góry, co zapewnia prawidłową cyrkulację w pomieszczeniu.
  • Równomierne rozłożenie ciepła powoduje, że nie ma gorących i zimnych miejsc. Temperatura w całym pokoju jest na podobnym poziomie, co pozytywnie wpływa na komfort.
  • Równomierne unoszenie się ciepłego powietrza zapobiega powstawaniu wirów, które występują w przypadku kaloryferów. Tego typu ruchy powietrza powodują podrywanie alergenów oraz kurzu, co jest szkodliwe dla alergików.

Wiele osób, które instalują pompy ciepła u siebie, wymieniają grzejniki na ogrzewanie podłogowe, aby zwiększyć wydajność tego rozwiązania oraz komfort mieszkańców.

Czy pompa ciepła będzie dobrze działać tylko z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe jest najbardziej dopasowane do parametrów pompy ciepła powietrznej. Jednak nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Położenie wężownicy pod podłogą wymaga demontażu paneli podłogowych, co oznacza poważne koszty. Przy tak dużej inwestycji, jaką jest instalacja pompy ciepła, dodatkowe wydatki mogą stanowić pewien problem.

Do ogrzania domu można wykorzystać także istniejące już systemy. O ile kaloryfery nie sprawdzają się  w takim przypadku, to nawiewy są równie dobrą metodą dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń.