Jak wygląda serwis pompy ciepła - CNC Pompy Ciepła

Jak wygląda serwis pompy ciepła

Jak wygląda serwis pompy ciepła

Serwisowanie urządzeń jest niezwykle ważne w utrzymaniu ich pełnej sprawności i dużej wydajności. Powinno się odbywać w regularnych odstępstwach czasu przez wyspecjalizowanego pracownika. Sprawdź, kto powinien robić takie przeglądy, jak często i ile będzie to kosztowało.

Kiedy należy wykonywać serwisy pompy ciepła?

W wymaganiach gwarancji znaleźć można informację, by przeprowadzać serwis pompy minimum raz na dwa lata, przy czym pierwszy raz serwisant powinien pojawić się około roku po założeniu urządzenia. Jeśli gwarancja obejmuje dłuższy okres, serwisy wymagane mogą być nawet co roku.

Jeśli jednak nie ma żadnych wymagań związanych z gwarancją urządzenia, jak często taki serwis jest wskazany? Według specjalistów optymalnie jest przeprowadzać serwis regularnie co roku, przed sezonem grzewczym. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do sprawności pompy ciepła i jej wydajności.

Kto może wykonać serwis pompy ciepła?

Podłączenie pompy ciepła, jej pierwsze uruchomienie oraz serwis wiąże się często z uzupełnianiem czynnika roboczego. Dlatego też zadanie to powinno powierzać się przedstawicielowi producenta lub innemu autoryzowanemu serwisantowi. Jednak wiele osób zdaje się na usługi zwykłych fachowców. W takim przypadku należy pamiętać, że powinien on posiadać uprawnienia f-gazowe.

Jednak lepiej postawić na sprawdzonych i pewnych serwisantów, zapewniających pełną wydajność i bezawaryjność pompy ciepła. Listę autoryzowanych serwisantów znajdziesz na stronie producenta.

Zakres przeglądu pompy ciepła

Do podstawowych zajęć w trakcie przeglądu należą:

  • kontrola układu dolnego źródła pompy ciepła, czyli wymiennika ciepła znajdującego się na dworze. Istotne jest tu sprawdzenie ciśnienia gazu roboczego, którego nie może być zbyt mało,
  • kontrola układu górnego źródła pompy ciepła, znajdujący się w jednostce wewnętrznej. Ewentualne nieszczelności w tym układzie mogą stanowić niebezpieczeństwo,
  • kontrola obiegu chłodniczego, który odpowiada za sprawne działanie pompy ciepła oraz całej instalacji,
  • kontrola automatyki oraz poprawność nastaw. Nawet działanie wszystkich elementów pompy ciepła nie gwarantuje jej prawidłowego funkjonowania. Jeśli temperatury będą źle ustawione, system ogrzewania nie będzie spełniał swojego zadania.

Dokładny przebieg przeglądu jest zależny od wielu innych, ważnych aspektów. Przede wszystkim zależy od modelu używanej pompy ciepła. Jedne z nich mogą być bardziej złożone, inne z kolei mają prostą budowę. Inaczej też wygląda serwis pompy typu split, a inaczej – monoblok.

Przegląd pompy ciepła powinien zakończyć się stosownym wpisem do karty gwarancyjnej. Serwisant wydaje również protokół w formie papierowej, a czasem także elektronicznej, wysyłanej na adres mejlowy. Dzięki temu masz wgląd w historię pracy i napraw przeprowadzonych w pompie. Informacje te mogą być także przydatne przy kolejnych przeglądach.

Koszt serwisu pompy ciepła

W zależności od zakresu prac oraz rodzaju modelu pompy, serwisant może policzyć około 500 złotych. Jednak czasem koszt może sięgnąć nawet 1000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty dojazdu. Zaniedbanie serwisu może być dużo bardziej kosztowne – ewentualna naprawa pompy ciepła przewyższy koszt takich serwisów z wielu, wielu lat.

Autodiagnoza – nie czekaj, aż pompa się zepsuje!

Coroczny serwis pompy pozwala zapobiegać awariom i poważnym uszkodzeniom. Jednak czasem uszkodzenie może powstać po pewnym czasie po wizycie serwisanta. Nie należy w takiej sytuacji czekać na kolejny przegląd urządzenia.

Warto dokładnie obserwować działanie pompy ciepła, aby odpowiednio szybko zauważyć pierwsze objawy awarii. Nietypowe hałasy lub mniejsza wydajność powinny budzić Twoje wątpliwości. Niektórzy producenci udostępniają nawet  specjalne urządzenia, umożliwiające odczytanie komunikatów błędów. Na ich podstawie można telefonicznie uzyskać informacje w autoryzowanym serwisie.

Jednak w takich sytuacjach najlepiej będzie wezwać serwisanta, by dokładnie określił, co się dzieje z pompą ciepła oraz przeprowadził potrzebne prace naprawcze. Zadbaj o swoją pompę ciepła, by służyła Ci jak najdłużej.