Pompa ciepła – najbardziej ekologiczne ogrzewanie na rynku

Pompa ciepła – najbardziej ekologiczne ogrzewanie na rynku

Korzystanie z pompy ciepła to najbardziej ekologiczny sposób na nagrzanie swojego domu zimą. Właśnie z tego powodu jest tak wspierany przez liczne programy i dofinansowania krajowe oraz regionalne. Jak wygląda sytuacja z ekologią w tym przypadku po bliższym spojrzeniu? Czy faktycznie jest to urządzenie tak bardzo przyjazne środowisku? Sprawdź sam poniżej.

Wykorzystanie czystej energii przez pompę ciepła

W przypadku pompy ciepła paliwem zasilającym całe urządzenie jest energia elektryczna. I faktycznie można spierać się, że największe elektrownie w Polsce wykorzystują węgiel do wytworzenia prądu, jednak jest to na ten moment najbardziej przyjazne środowisku źródło zasilania. Warto zauważyć też, że nasze pompy ciepła do ogrzewania domu działają przez dziesięciolecia. W tym czasie w Polsce powstaną być może elektrownie atomowe, a także rozbudowie ulegnie sieć farm fotowoltaicznych. W takim przypadku pompy powietrze-powietrze czy powietrze-woda będą korzystać wyłącznie z zielonej energii.

Wysoka wydajność to ograniczone zużycie prądu przez pompę ciepła

Warto zwrócić także uwagę na bardzo wysoki stosunek ciepła uzyskanego do zużytej energii elektrycznej. Domowe pompy ciepła posiadają bardzo wysoką wydajność rozumianą w ten właśnie sposób. Oznacza to, że korzystając z ogrzewania pompą ciepła, ograniczasz zużycie prądu. Przekłada się to nie tylko na oszczędności w portfelu, ale także mniejsze straty dla środowiska.

Odpady do utylizacji?

Warto zwrócić także uwagę na wiele potencjalnie ekologicznych rozwiązań. Wzorowym przykładem są tu auta na prąd. Faktycznie są one zasilane przez energię elektryczną, która może pochodzić z zielonych źródeł, ale zużyte akumulatory, których nie da się w łatwy sposób zutylizować stanowią duże obciążenie dla przyrody. W ten sposób cały pozytywny efekt dla środowiska jest tracony na wysypisku akumulatorów.

W mniejszej skali widoczne jest to także w przypadku paneli fotowoltaicznych. Tu jednak zysk dla środowisk w postaci zielonego prądu jest znacznie większy. Same panele jednak, po ich zużyciu, trafią prawdopodobnie na złomowisko, bo nie będzie co z nimi zrobić.

Inaczej jest w przypadku pompy ciepła do ogrzewania budynków. Praktycznie wszystkie jej podzespoły oraz obudowa nadają się do recyklingu i mogą zostać ponownie przetworzone. Oznacza to, że używanie takich urządzeń nie generuje sterty śmieci.

Prawdziwie ekologiczne rozwiązanie

Pompy ciepła łączą w sobie wszystkie cechy, jakie powinny mieć rozwiązania ekologiczne. Zasilane mogą być, i prawdopodobnie za kilkadziesiąt lat wszystkie będą, zieloną energią, a po ich zużyciu nie trafią na złomowisko, ale zostaną ponownie przetworzone i wrócą do obiegu. Dzięki temu rozwiązanie to zasługuje faktycznie na wsparcie Unii Europejskiej oraz rządów poszczególnych państw.