Pompy ciepła jako odpowiedź na kryzys - CNC Pompy Ciepła

Pompy ciepła jako odpowiedź na kryzys energetyczny

Wciąż rosnące ceny paliw, a co za tym idzie, koszty ogrzewania domu, zmuszają całą Europę do poszukiwania alternatyw, które będą jednocześnie tanie, ale i wydajne. W ostatnim czasie pompy ciepła biją rekordy popularności. Jak działają? Jakie korzyści ze sobą niosą? Czy wymagają dodatkowych pozwoleń? Jaką mają przed sobą przyszłość?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które do grzania wykorzystuje środowisko naturalne. W przypadku powietrznej pompy ciepła jest to energia płynąca z powietrza atmosferycznego. Przepływ powietrza przez wymiennik zapewnia wentylator. Ciepło pobierane jest z otoczenia za pomocą czynnika chłodniczego. Każda pompa ciepła składa się z dolnego i górnego źródła ciepła. Dolne źródło odpowiada za pobieranie energii ze środowiska i przekazywanie jej do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej w formie ciepła. Urządzenie nie wymaga dużych nakładów energii elektrycznej, więc jest stosunkowo tanie w eksploatacji.

Jak się do tego zabrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup pompy ciepła, warto sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy dobiorą dla nas urządzenie o odpowiednich parametrach i przygotują dla nas szczegółowy projekt inżynierski. Jest to bardzo poważna inwestycja, która ma nam służyć przez długie lata, dlatego najlepiej w tym celu skorzystać z wiedzy wykwalifikowanych ekspertów.

Formalności

Zainstalowanie powietrznej pompy ciepła nie wymaga dopełniania żadnych formalności. Są jednak pewne wyjątki. Wyjątki te stanowią budynki zabytkowe lub te, które znajdują się na obszarze Natura 2000. Wtedy potrzebne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania pompy na środowisko lub oceny konserwatora zabytków.

Co możemy zyskać?

Decydując się na pompę ciepła można spodziewać się sporych dofinansowań. Korzystając z programu Czyste Powietrze, który skierowany jest do właścicieli domów termomodernizowanych, można uzyskać dopłatę wynoszącą 32 tys. zł., a w przypadku posiadania fotowoltaiki, nawet 37 tys. zł. Program Moje Ciepło oferuje do 30% zwróconych kosztów zakupu pompy ciepła. W ramach programu Ciepłe Mieszkanie właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą spodziewać się zwrotu kosztów między 30% a nawet 90%.

Perspektywy na przyszłość

Nagły wzrost popytu na pompy ciepła jest jednym ze skutków rosnących cen paliw, ale i nowych przepisów i regulacji wymagających montażu ekologicznych rozwiązań w domach. W efekcie w ostatnim czasie pojawił się problem z dostępnością urządzeń. Wielu producentów pomp zainwestowało w fabryki, by zaspokoić potrzeby rynku. W 2021 r. Sprzedaż pomp ciepła przekroczyła próg 1 mln urządzeń rocznie. Przewiduje się, że liczba ta będzie rosła, gdyż polityka Unii Europejskiej zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 r.