Rodzaje pomp ciepła i różnice między nimi - CNC Pompy Ciepła

Rodzaje pomp ciepła i różnice między nimi

pompa ciepła

Decyzja o instalacji pompy ciepła to dopiero początek. Na rynku istnieje kilka, konkurencyjnych typów pomp. Każda z nich posiada swoje zalety i wady, w związku z czym wybór pomiędzy nimi nie jest taki prosty. W tym artykule przedstawimy różnice pomiędzy pompami ciepła typu monoblok oraz split. Przekonaj się, które z tych rozwiązań będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa na tej samej zasadzie, co klimatyzacja domowa, jednak o odwróconym kierunku przepływu czynnika roboczego. Ciepło pobierane jest w tym przypadku na dworze i oddawane w domu. W obu przypadkach kluczem jest sprężanie czynnika i jego rozprężanie. Zmiana ciśnienia wpływa na temperaturę i umożliwia pobieranie energii cieplnej z miejsca chłodniejszego oraz jej transport do miejsca cieplejszego.

Z powyższego wynika, że kluczowym elementem każdej pompy ciepła jest sprężarka. Ponadto potrzebne są wymienniki ciepła. Jeden pozyskujący ciepło z atmosfery, a drugi ogrzewający wodę do centralnego ogrzewania. Dodatkowo w urządzeniu znajdują się także inne systemy, jak parownik czy skraplacz, które zapewniają prawidłowy przebieg cyklu pracy oraz gwarantują długą żywotność pompy ciepła.

Różnica pomiędzy pompami ciepła monoblok a split

Wszystkie podzespoły robocze pompy ciepła można zamknąć w jednej obudowie. W takim przypadku uzyskuje się urządzenie typu monoblok. Jest to zwarta konstrukcja, z której wyprowadzone są wyjścia na centralne ogrzewanie oraz wejście zasilające. Cały proces wymiany ciepła odbywa się natomiast w środku.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pomp split. Jak nazwa wskazuje, są one dzielone. Tego typu urządzenia dzielą się na dwa zestawy, w osobnych obudowach. Jednostka zewnętrza wyposażona jest w parownik, sprężarkę, wentylator oraz zawór rozprężny. W tej części odbywają się niemal wszystkie procesy fizyczne. W jednostce wewnętrznej natomiast znaleźć można całą automatykę oraz wymiennik ciepła do centralnego ogrzewania. Oznacza to, że pomiędzy obiema częściami muszą zostać zainstalowane rurki, którymi przepłynie czynnik roboczy.

Zalety i wady pompy ciepła split

Czym charakteryzuje się pompa ciepła podzielona na dwie jednostki? Jej głównymi zaletami są:

  • Cena. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, co motywuje wielu ludzi do jego wybrania.
  • Odporność na niskie temperatury. Mróz nie jest groźny dla gazów w pompie ciepła. Dlatego też instalacja łącząca obie jednostki nie jest narażona na uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami.
  • Automatyka znajdująca się w domu ułatwia prace serwisowe oraz kontrolę działania systemu.
  • Jednostka zewnętrzna ma mniejsze wymiary.

Natomiast główną wadą tego rozwiązania są wyższe koszty eksploatacji z powodu potrzeby wykonywania przeglądów. Instalacja łącząca jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną musi zostać wykonana i napełniona przez specjalistę w czasie montażu, co także stanowi dodatkowe koszty.

Zalety i wady pompy ciepła monoblok

Zamknięcie wszystkich podzespołów w jednej obudowie powoduje, że nie ma potrzeby wykonywania częstych kontroli. Urządzenie jest całkowicie szczelne, a przepływ gazu roboczego nie wymaga montażu dodatkowych rur. Łatwiejsze jest także całkowite wyizolowanie akustyczne pompy, dzięki czemu jest ona bardzo cicha i bezawaryjna. Biorąc pod uwagę koszty kontroli i eksploatacji samej pompy, jest ona tańszym rozwiązaniem zapewniającym taką samą wydajność, jak pompa dzielona na dwie jednostki.

Jednak przy użytkowaniu tego typu urządzenia pojawia się jeden zasadniczy problem. Instalacja centralnego ogrzewania, najczęściej wypełniona wodą, prowadzona jest częściowo na zewnątrz budynku. Naraża ją to na niskie temperatury. Zamarzająca woda nie tylko spowoduje zatrzymanie przepływu. Zwiększająca się objętość lodu łatwo spowoduje duże straty w urządzeniach. Dlatego też należy chronić instalację przed mrozami. Można dokonać tego poprzez dodatkową izolację cieplną, choć niezawodnym i pewniejszym rozwiązaniem jest zalanie instalacji roztworem glikolu. Takie mieszanki są certyfikowane i nie spowodują żadnych uszkodzeń w podzespołach. Natomiast ich temperatura zamarzania jest znacznie obniżona.

Jaka pompa będzie optymalnym rozwiązaniem?

Zarówno pompa monoblok, jak i split posiadają swoje mocne i słabe strony. W związku z tym każda z nich sprawdzi się lepiej w innym przypadku. Pompy dzielone na dwie jednostki to niższy koszt początkowy inwestycji. Ma to ogromne znaczenie przy niższym budżecie na zakup ogrzewania. Natomiast pompy monoblok są mniej awaryjne, ale wymagają zalania instalacji centralnego ogrzewania roztworem glikolu. Z tego powodu to rozwiązanie jest bardziej cenione w krajach o cieplejszym klimacie, gdzie duże mrozy praktycznie nie występują.